Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva detalj- och grossist handel med militär-, polisiär-, jakt- och fritidsutrustning och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 644 514 | 680 337 | 167 485 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 123 922 | 142 672 | 5 393 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 121 925 | 143 301 | 5 365 |
| Årets resultat (tkr) | 95 877 | 114 492 | 6 060 |
| Summa tillgångar (tkr) | 379 676 | 481 575 | 177 028 |
| Antal anställda | 32 | 23 | 18 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 644 514 | 680 337 | 167 485 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 123 922 | 142 672 | 5 393 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 121 925 | 143 301 | 5 365 |
| Årets resultat (tkr) | 95 877 | 114 492 | 6 060 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 37 265 | 4 962 | 3 607 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 342 412 | 476 613 | 173 421 |
| Tillgångar (tkr) | 379 676 | 481 575 | 177 028 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 177 880 | 122 003 | 17 511 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 763 | 792 | |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 267 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 201 033 | 358 780 | 158 250 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 379 676 | 481 575 | 177 028 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 15 074 | 9 212 | 4 632 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 3 117 | ||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 15 847 | 13 728 | 8 419 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 485 | 10 672 | 5 703 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 60 000 | 40 000 | 10 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 32 | 23 | 18 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 20 141 | 29 580 | 9 305 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 356 | 1 597 | 1 042 |
| Vinstmarginal | 19.2% | 21.0% | 3.2% |
| Soliditet | 46.9% | 25.3% | 9.9% |
| Kassalikviditet | 135.8% | 117.2% | 89.8% |
Mp Sec International AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Mp-Sec International Holdings AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva detalj- och grossist handel med militär-, polisiär-, jakt- och fritidsutrustning och därmed förenlig verksamhet.